A Ty? Jesteś pewien, że twój pojazd ma OC? #UbezpieczSieZglowa

Tytułowe pytanie wydaje się banalnie proste – mam samochód, więc raczej wiem, czy mam ubezpieczenie czy nie. Jak się okazuje, nie zawsze tak jest. Co wtedy? Niestety, w takiej sytuacji twoja niewiedza może Cię drogo kosztować.

Zacznijmy od tego, że zgodnie z polskim prawem, każdy zarejestrowany pojazd (samochód, motor, przyczepa itd.) musi mieć OC czyli obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Pomijając przypadki, gdy ktoś świadomie postanawia takiego ubezpieczenia nie zawierać (co jest bardzo nieodpowiedzialne i ryzykowne z przynajmniej dwóch powodów do których jeszcze wrócimy), to co jakiś czas zgłaszają się do mnie osoby, które są błędnie przekonane, że takie ubezpieczenie mają, bądź że ten obowiązek ich po prostu nie dotyczy.

Najczęstszym powodem braku OC jest nieopłacenie poprzedniej polisy. Przykład – Klient zawiera ubezpieczenie po czym np. zapomina je opłacić lub opłaca pierwszą ratę a zapomina o kolejnej. W takim przypadku polisa nie wznowi się automatycznie na następny rok i auto pozostanie nieubezpieczone. Niestety nowa polisa nie będzie działała wstecz, więc klient ma przerwę w okresie ubezpieczenia do momentu zawarcia nowej polisy.

Kolejną sytuacją jest zakup pojazdu. Gdy kupujesz np. samochód, to musisz pamiętać, że gdy ubezpieczenie poprzedniego właściciela się skończy, to polisa na to auto nie wznowi się automatycznie. Dlatego zawsze sprawdź ile okresu ubezpieczenia jeszcze pozostało. Zawsze możesz wypowiedzieć polisę poprzedniego właściciela i zawrzeć nową, jednak jeśli o tym zapomnisz, to pozostaniesz bez ubezpieczenia.

Ostatnim przypadkiem z jakim się spotkałem, jest błędne przekonanie klienta, że takiej polisy nie potrzebuje, ponieważ jego samochód jest nieużywany bądź niesprawny. Pamiętaj – nawet jeśli twój samochód stoi od kilku lat na cegłach w twoim ogródku i nawet mechanik o nadludzkich zdolnościach nie zdołałby go reanimować, to nadal musisz go ubezpieczyć. Takie są regulacje i niestety nie ma tu żadnej furtki czy pola do interpretacji.

Podkreślenia wymaga, że brak aktualnego ubezpieczenia OC pojazdu może się poważnie odbić na twojej kieszeni.

Jeżeli w wyniku kontroli (przeprowadzonej np. przez policję lub inne uprawnione organy) okaże się, że nie posiadasz aktualnego ubezpieczenia OC, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zwróci się do ciebie w sprawie wyjaśnienia tej sytuacji.

Za brak ubezpieczenia przewidziane są dotkliwe kary finansowe, których wysokość różni się w zależności od rodzaju pojazdu oraz długości okresu pozostawania bez ubezpieczenia.

W przypadku samochodów osobowych aktualna opłata karna za pozostawanie bez ochrony ubezpieczeniowej ponad 14 dni w danym roku kalendarzowym wynosi 4 500 zł, czyli dwu-krotność minimalnej krajowej brutto.

Gradacja opłaty karnej wygląda następująco: do 3 dni bez OC – 20% tej kwoty (900 zł), od 4 do 14 dni – 50% ( 2 250 zł), powyżej 14 dni -100%.

Drugim powodem, dla którego brak OC może się okazać opłakany w skutkach jest oczywiście wypadek czy kolizja drogowa. Jeśli nie masz aktualnego OC, to za szkodę powstałą w wyniku spowodowania zdarzenia drogowego zostaniesz obciążony w całości.

Jak widzisz, bycie czujnym się opłaca. Pamiętaj o tym i #UbezpieczSieZglowa.

Odwiedź nas na gdańskim Ujeścisku lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Bądź świadomy i #UbezpieczSieZglowa!

Gdańsk Ujeścisko, ul. Piotrkowska 21C, 80-180 Gdańsk

#Ujeścisko #Ubezpieczenia #IbisUbezpieczenia #GdanskUbezpieczenia #UbezpieczeniaUjescisko #AgencjaUbezpieczeniowaGdansk #AgencjaUbezpieczeniowaUjescisko #Piotrkowska #Ibis