Suma ubezpieczenia nieruchomości i najczęstsze błędy przy jej określaniu #UbezpieczSieZglowa

Odpowiednie ubezpieczenie mieszkania czy domu może okazać się jedną z najważniejszych decyzji ubezpieczeniowych jakie przyjdzie Ci podjąć. Klienci szukający takiej polisy często popełniają te same błędy, które mogą okazać się opłakane w skutkach. Dzisiaj kilka słów o tym, jak ich uniknąć.

Kluczowym pojęciem przy zagadnieniu polis mieszkaniowych jest suma ubezpieczenia. Najprościej mówiąc, suma ubezpieczenia jest to góra granica odpowiedzialności ubezpieczyciela w razie wystąpienia szkody.

Ile warte jest Twoje mieszkanie/dom.

Na to pytanie trzeba się przygotować. Szacowanie wartości naszego mieszkania na oko może Cię niestety drogo kosztować np. w wypadku pożaru lub powodzi, które doszczętnie zniszczy twoją nieruchomość.

Jak prawidłowo określić sumę ubezpieczenia?

Kluczowe jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z klientem. Pod uwagę będziemy brać trzy możliwe wartości nieruchomości – odtworzeniową lub rzeczywistą w przypadku domów i rynkową w przypadku mieszkań. Czyli coś, o co klienci pytają najczęściej: Czemu mieszkanie, za które zapłaciłem 500 tyś mogę ubezpieczyć maksymalnie np. na 300? Odpowiedź – bo jego wartość rynkowa tyle wynosi. Albo w wypadku domu – jego wartość odtworzeniowa (czyli jaki będzie hipotetyczny koszt odbudowania takiego domu).

Złoty środek.

Często klienci próbują zaniżyć wartość swojej nieruchomości licząc na niższą składkę ubezpieczenia. Rozumowanie to jest tylko pozornie logiczne. Co prawda, niższa wartość nieruchomości oznacza niższą składkę ALE pamiętaj, że jednocześnie oznacza to też niższą wypłatę ubezpieczenia w wypadku szkody. Jednym słowem, gdy zaniżysz wartość nieruchomości będziesz niedoubezpieczony.

W drugą stronę.

Gdy tłumaczę to klientom, niektórzy z nich próbują pójść w drugą stronę i nadubezpieczyć swoją nieruchomość. Niestety, jeśli ubezpieczysz swoje mieszkanie warte np. 500 tyś na 1 milion, to w wypadku szkody ubezpieczyciel poprosi Cię o wykazanie, że dana nieruchomość była rzeczywiście tyle warta. I tu zwykle okazuje się, że takie postępowanie nie odniesie spodziewanej korzyści. A składka, którą będziesz płacił będzie znacznie wyższa.

ProTip – Warto kolekcjonować umowy, rachunki i faktury związane z naszą nieruchomością, by w łatwy sposób móc udokumentować jej wartość. Pomocne mogą okazać się też np. zdjęcia nieruchomości po których rzeczoznawca ubezpieczeniowy będzie w stanie określić jej wartość.

Kolejny krok – wycenia majątku ruchomego.

Gdy już wiesz, ile warte jest Twoje mieszkanie, można przejść do wyceny majątku ruchomego, czyli prosto mówiąc – wyposażenia mieszkania. Tu przypominam o fakturach i rachunkach – przydadzą się do prawidłowego określenia sumy ubezpieczeniowej i ewentualnie do wykazania wartości w wypadku szkody.

Podsumowując, suma ubezpieczeniowa powinna odzwierciedlać rzeczywistą wartość nieruchomości wraz wartością majątku ruchomego.

Pamiętaj, że maksymalna kwota jest wypłacana tylko w wypadku całkowitego zniszczenia. W wypadku mniejszych zniszczeń suma będzie odpowiednio niższa.

Odwiedź nas na gdańskim Ujeścisku lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Bądź świadomy i #UbezpieczSieZglowa!

Gdańsk Ujeścisko, ul. Piotrkowska 21C, 80-180 Gdańsk

#Ujeścisko #Ubezpieczenia #IbisUbezpieczenia #GdanskUbezpieczenia #UbezpieczeniaUjescisko #AgencjaUbezpieczeniowaGdansk #AgencjaUbezpieczeniowaUjescisko #Piotrkowska #Ibis