Tajemniczy EKUZ #UbezpieczSieZglowa

Słyszałeś kiedyś o EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego)? Jeśli nie, to myślę, że warto byś dowiedział się kilku ważnych faktów na temat tej zagadkowej karty. Podpowiem, że może się okazać przydatna w trakcie zagranicznych urlopów.

Więc, co to jest EKUZ?

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) może okazać się bardzo pomocna w trakcie wakacji lub innych zagranicznych podróży, gdy dotknie Cię nagła choroba lub wypadek z którymi w normalnych okolicznościach, będąc w domu, pojechałbyś na SOR.

Karta uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej w wypadku nagłego zachorowania lub wypadku. Funkcjonuje we wszystkich krajach UE oraz dodatkowo w Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii oraz Islandii. Dzięki posiadaniu karty w razie potrzeby możesz skorzystać z publicznej służby zdrowia w danym kraju UE i w dodatkowych wymienionych wcześniej, na takich samych zasadach co obywatele tego państwa.

Przydatne, ale nie wystarczające.

Niestety, co bardzo istotne, jest to ochrona ograniczona – nie obejmuje bardziej zaawansowanych zabiegów, ratownictwa lub transportu medycznego. Jeśli skorzystasz z dodatkowych świadczeń a nie jesteś dodatkowo odpowiednio ubezpieczony, to będziesz musiał pokryć resztę kosztów sam.

Jak się lepiej zabezpieczyć ?

Zawierając indywidualną polisę ubezpieczenia turystycznego, którą możesz dostosować do swoich oczekiwań i potrzeb. Taki zestaw – EKUZ plus polisa turystyczna pozwolą Ci czuć się bezpiecznie podczas urlopowych wojaży. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy turystycznej, zapraszam do wpisu Bezpieczne wakacje.

Jak dostać EKUZ i ile to kosztuje?

Na koniec dobra informacja – kartę EKUZ możesz odebrać zgłaszając się do oddziału NFZ lub złożyć wniosek przez Internet. I jeszcze lepsza informacja – karta jest wydawana bezpłatnie.

Podsumowując – biorąc pod uwagę, że EKUZ jest kartą bezpłatną, a zapewnia pewne minimum ochrony w razie nagłej choroby czy wypadku, to na pewno warto jest ją mieć. Jednakże, będąc świadomym ograniczeń EKUZ, warto dodatkowo ubezpieczyć się indywidualnie zawierając polisę turystyczną.  

Odwiedź nas na gdańskim Ujeścisku lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Bądź świadomy i #UbezpieczSieZglowa!

Gdańsk Ujeścisko, ul. Piotrkowska 21C, 80-180 Gdańsk

#Ujeścisko #Ubezpieczenia #IbisUbezpieczenia #GdanskUbezpieczenia #UbezpieczeniaUjescisko #AgencjaUbezpieczeniowaGdansk #AgencjaUbezpieczeniowaUjescisko #Piotrkowska #Ibis