Ubezpieczenie działalności gospodarczej

Halo?! Są na sali przedsiębiorcy? Jeśli tak, to dzisiejszy wpis może okazać się Dla Was bardzo przydatny. Poświęć kilka minut i dowiedz się, czy temat ubezpieczenia działalności gospodarczej dotyczy również Ciebie.

Możliwe, że zakładając firmę gdzieś słyszałeś, że dobrze jest ją ubezpieczyć. W natłoku obowiązków związanych z prowadzeniem własnej działalności łatwo zapomnieć o ubezpieczeniu, co niestety, w wypadku wystąpienia szkody może drogo kosztować.

Ok, mamy firmę, mamy świadomość tego, że trzeba ją ubezpieczyć i co dalej? Jak najlepiej ubezpieczyć naszą działalność?

Dużo zależy od profilu Twojej firmy oraz od tego, czy posiadasz formowe mienie. Zacznijmy od tego drugiego, czyli ubezpieczenia majątku firmy.

Co może być majątkiem firmy? Najprostsza odpowiedź to: Wszystko. Oczywiście wszystko, co jest zakupione na potrzeby twojej działalności. Może to być np. sprzęt komputerowy, maszyny produkcyjne, sprzęt biurowy i profesjonalny (np. łóżko do masażu w działalności fizjoterapeuty). Majątek firmy możesz ubezpieczyć od różnych ryzyk. Najczęściej jest to zalanie, pożar, pożar elektryczny czy kradzież.

Dzięki aktualnemu ubezpieczeniu majątku firmy, w razie wystąpienia szkody (np. pożaru) i otrzymaniu odszkodowania możesz relatywnie szybko wznowić działalność i zminimalizować straty związane z wystąpieniem szkody.

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) firmy.

To drugi rodzaj ubezpieczenia na jaki warto zwrócić uwagę przy tematyce ubezpieczenia działalności gospodarczej. Ubezpieczenie OC firmy ochroni Cię np. gdy swoją działalnością wyrządzisz komuś szkodę. Czyli, operując przykładem, gdy prowadząc gabinet fryzjerski np. oparzysz kogoś prostownicą.

W przypadku ryzyk, od jakich można ubezpieczyć działalność, wachlarz możliwości jest dość bogaty i dzięki temu, po przeprowadzeniu odpowiedniej analizy potrzeb przedsiębiorcy, można odpowiednio dopasować wariant ubezpieczenia.

Nie zawsze wybór należy do Ciebie.

Ubezpieczenie firmy zawsze warto mieć i co do zasady jest ono dobrowolne. Jednak w niektórych przypadkach ustawodawca zdecydował za Ciebie i wprowadził dla niektórych grup zawodowych obowiązek ubezpieczenia OC działalności.

Przykładami takich zawodów są np. adwokat, lekarz czy – agent ubezpieczeniowy. Obowiązek ubezpieczenia wynika wprost z prawa i ma za zadanie chronić nie tylko osobę wykonującą dany zawód ale również jej klientów.

Przykład: Dzięki ważnemu ubezpieczeniu OC, w przypadku powstania szkody np. chroniony jest przykładowy agent ubezpieczeniowy (bo nie ponosi odpowiedzialności majątkowej bezpośrednio) oraz jego klient (któremu towarzystwo wypłaci odszkodowanie). Oczywiście jest to przykład maksymalnie uproszczony i nie biorący pod uwagę wielu czynników wpływających na wypłatę polisy w wyniku szkody. Pokazuje on jednak mechanizm działania ubezpieczenia OC działalności gospodarczej.

Odwiedź nas na gdańskim Ujeścisku lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Bądź świadomy i #UbezpieczSieZglowa!

Gdańsk Ujeścisko, ul. Piotrkowska 21C, 80-180 Gdańsk

#Ujeścisko #Ubezpieczenia #IbisUbezpieczenia #GdanskUbezpieczenia #UbezpieczeniaUjescisko #AgencjaUbezpieczeniowaGdansk #AgencjaUbezpieczeniowaUjescisko #Piotrkowska #Ibis