Historia ma znaczenie #UbezpieczSieZglowa

Mimo historii w temacie, dzisiaj tak naprawdę wybiegniemy trochę w przyszłość – Twoją przyszłość ubezpieczeniową. Jeśli jesteś młodą osobą posiadającą prawo jazdy (lub planującą je mieć) lub rodzicem takiej osoby – ten wpis może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i nerwy związane z wysokością składek za ubezpieczenie OC. Jak się ma historia do przyszłości? Przeczytaj i #UbezpieczSieZglowa.

Może słyszałeś już kiedyś, że młodzi kierowcy (do mniej więcej 25-tych, 26-tych urodzin – w zależności od ubezpieczyciela) przy zawieraniu polisy OC na pojazd mechaniczny, czyli np. samochód, mają zwyżki za wiek. Co to znaczy? Najprościej rzecz ujmując, ubezpieczyciel zakłada, że młody i niedoświadczony kierowca stanowi większe ryzyko ubezpieczeniowe – czyli, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że spowoduje zdarzenie drogowe, którego skutkiem będzie wypłata odszkodowania z polisy OC.

Jaki jest skutek takiego założenia?

Taki, że składka OC polisy dwudziestoletniego właściciela mojego ulubionego przykładowego Ferrari już na starcie będzie znacznie wyższa niż składka trzydziestoczteroletniego właściciela tego samego pojazdu. Przy założeniu oczywiście, że nasz 34-letni kolega ma bezszkodową historię ubezpieczeniową (czynników wpływających na wysokość składki ubezpieczeniowej jest bowiem wiele, ale to już temat na inny wpis).

Wracając do naszego przykładowego dwudziestoletniego klienta, który ma już wymarzone prawo jazdy (bądź planuje je mieć) i obawia się, że wysokość składki ubezpieczeniowej przy kombinacji młodego wieku i braku historii ubezpieczeniowej zaowocuje kwotą przewyższającą wartość jego wymarzonego samochodu.

Nie musi tak być.

A to ze właśnie ze względu na historię ubezpieczeniową. Młody wiek kierowcy z reguły przekłada się na brak historii ubezpieczeniowej. Wieku nie przeskoczymy i nadal będzie on znacząco wpływał na prognozę stawki, jednak możemy mieć wpływ na bezszkodową historię ubezpieczeniową. Warto jak najwcześniej zacząć ją budować, by potem, gdy zostaniesz właścicielem swojego pierwszego samochodu móc skorzystać z odpowiednio niższej składki.

Jak budować swoją historię ubezpieczeniową? Poprzez bycie właścicielem pojazdów mechanicznych podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC pojazdu mechanicznego.

Przyczepka lekka, motocykl, skuter – to klika przykładów pojazdów mechanicznych, których ubezpieczenie jest relatywnie niskie (a już na pewno dużo niższe niż ubezpieczenie samochodu). Z każdym rokiem bycia bezszkodowym właścicielem takiego pojazdu budujesz swoją historię ubezpieczeniową. Dlatego, gdy przyjdzie ten moment, kiedy będziesz chciał ubezpieczyć swoje własne Ferrari – składka będzie znacznie niższa, nawet mimo młodego wieku kierowcy.

Przy okazji przypominam, że ubezpieczony i ubezpieczający to nie to samo i (o ile są to dwie różne osoby), to tylko jeden z nich buduje swoją historię ubezpieczeniową. Więcej znajdziesz we wpisie Kto jest kim na polisie OC.

Odwiedź nas na gdańskim Ujeścisku lub skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Bądź świadomy i #UbezpieczSieZglowa!

Gdańsk Ujeścisko, ul. Piotrkowska 21C, 80-180 Gdańsk

#Ujeścisko #Ubezpieczenia #IbisUbezpieczenia #GdanskUbezpieczenia #UbezpieczeniaUjescisko #AgencjaUbezpieczeniowaGdansk #AgencjaUbezpieczeniowaUjescisko #Piotrkowska #Ibis

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

A Ty? Jesteś pewien, że twój pojazd ma OC?, ASSISTANCE – W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?